Badanie krwi u kota to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane w gabinecie weterynaryjnym, które dostarcza wielu informacji o potencjalnych chorobach. Jest to szybka, łatwa, niedroga i mało inwazyjna metoda pozwalająca na sprawdzenie stanu zdrowia. Weterynarze zalecają wykonywanie profilaktycznych badań krwi, by wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie. Kiedy należy wykonać badanie krwi u kota?
Kiedy wykonać badania krwi u kota?
Badanie krwi to cenne narzędzie diagnostyczne, nie tylko w przypadku kotów starszych, czy chorych (pozwala na wczesne wykrycie chorób i ich kontrolę), ale również u młodych lub nowo przybyłych do grupy zwierząt. Kiedy wykonać badania krwi?
W przypadku młodych, badanie wykonujemy, by wykryć ewentualne choroby wrodzone lub problemy ukryte. Analizy wykonywane u kotów dopiero co przygarniętych (czy to młodych, czy już dorosłych) dają nam możliwość precyzyjnego wyznaczenia czasu trwania kwarantanny. Badania są także konieczne przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.
Badania krwi u kota są jedną z podstawowych metod sprawdzania stanu jego zdrowia. Wykonuje się je u każdego zwierzęcia – również tego, które nie wykazuje objawów chorobowych. Istnieje jednak kilka szczególnych przesłanek do tego, by niezwłocznie udać się z kotem na pobranie krwi.
Badania profilaktyczne
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to najlepsza metoda na wykrycie potencjalnych chorób u kota w ich bardzo wczesnym stadium. Regularny przegląd stanu zdrowia zwiększa szanse na wykrycie chorób, powodzenie leczenia i pełne wyzdrowienie zwierzęcia. Okresowe badania są niezwykle ważne zwłaszcza u kotów starszych.
Wraz z wiekiem zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo zachorowania m.in. na przewlekłą niewydolność nerek, która to może nie dawać żadnych objawów nawet wtedy, gdy nerki nie pracują już nawet w 50%. Kolejną niezwykle podstępną kocią chorobą jest cukrzyca, często pojawiająca się u kota wraz z wiekiem. To oczywiście tylko przykłady, tego, co krew może nam ujawnić, dlatego też ważne jest, by u młodych kotów wykonywać badania krwi przynajmniej raz do roku, a u osobników po 8 roku życia nawet co 6 miesięcy.
Niepokojące objawy u kota
Nietypowe objawy u kota powinny sprowokować właściciela do wykonania badań krwi. Kiedy kot zachowuje się inaczej niż zwykle, jest apatyczny lub nadmiernie pobudzony, nerwowy, nie ma apetytu, pojawiły się u niego wymioty lub biegunka, nie załatwia się lub robi to poza kuwetą warto skonsultować się z weterynarzem. Najczęściej zaleca się wtedy badania krwi zwierzęcia, aby móc określić stan narządów, czy równowagę hormonalną. Badanie krwi wraz z badaniem moczu daje szeroki obraz zdrowia kota, co w wielu przypadkach pozwala na postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Znalezione koty wolno-żyjące niezależnie od stanu czy wieku, powinny mieć zrobione podstawowe badania krwi w lecznicy weterynaryjnej Badania te pozwolą określić stan zdrowia zwierzęcia i ewentualnie zakwalifikować je do zabiegu kastracji/sterylizacji, jeśli takowy jest konieczny. Przed takim zabiegiem dobrym pomysłem będzie wykonanie testu na FIV, który jest wirusem nabytego niedoboru immunologicznego kotów. Wywołuje u kotów niedobór odporności. Potocznie zwany jest kocim AIDS.
Przed zabiegiem ze znieczuleniem
Przed zabiegiem ze znieczuleniem ogólnym obowiązkowo powinny zostać wykonane podstawowe badania krwi. Parametry krwi pozwalają ustalić stan zdrowia zwierzęcia i określić potencjalne przeciwwskazania do podania znieczulenia oraz dobrać odpowiedni lek do wprowadzenia zwierzęcia w śpiączkę.
W trakcie terapii lub leczenia przewlekłego
Badania krwi są niezwykle istotne w ocenie efektywności prowadzonego w trakcie terapii lub leczenia przewlekłego. U zwierząt z przewlekłymi chorobami, a także podczas farmakoterapii, konieczne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, co pozwala na korygowanie dawki leków, a także ich zmianę w przypadku braku satysfakcjonujących efektów. .
Warto przeczytać także: Śmiertelna choroba kotów FIP
Jak się przygotować kota do badania krwi?
Przed wykonaniem badania krwi u kota należy go przygotować do badania, po to aby wyniki badań były wiarygodne, a także po to by zminimalizować stres zwierzęcia i właściciela. Jak przygotować kota do badania krwi? Zaleca się:
- głodówkę – przed badaniem kot nie może spożywać żadnych posiłków przez 8-12 godzin, dozwolone jest jedynie podawanie wody do picia; Ze względu na to, że konieczne jest badanie krwi u kota na czczo, najlepiej umawiać się na nie w godzinach porannych,
- unikanie nadmiernej aktywności fizycznej – przed pobraniem krwi, zwierzak powinien unikać nadmiernie forsownych aktywności,
- zachowanie spokoju – kot wyczuwa emocje właściciela, a pobieranie krwi kotu może być stresującą sytuacją zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekuna; zachowanie spokoju pozwoli na poprawne pobranie próbki, a i wyniki badań będą adekwatne do stanu zdrowia kota; na badanie z kotem powinna udać się osoba, która potrafi trzymać kota i nie boi się go; po badaniu warto nagrodzić pupila jakimś przysmakiem.
Jak przebiega pobieranie krwi u kota?
W zależności od wybranego gabinetu badanie może wykonywać lekarz lub technik weterynarii, a właściciel będzie poproszony o przytrzymanie zwierzaka. Osoba wykonująca pobranie powinna pokazać jak prawidłowo przytrzymać mruczka, tak żeby zabieg przebiegł jak najszybciej i możliwe jak najmniej stresująco dla niego. Pobranie krwi najczęściej wykonuje się z przedniej bądź tylnej łapki, rzadziej z szyi. Miejsce wkłucia powinno zostać wygolone (dla zachowania czystości pobrania i lepszej widoczności naczyń krwionośnych). Pobranie krwi odbywa się poprzez wkłucie igły do żyły.
Po pobraniu powinien zostać założony opatrunek uciskowy, który należy zdjąć po około 10-15 minutach. Po badaniu najlepiej jest nagrodzić zwierzaka jego ulubionym przysmakiem.
Jakie choroby można stwierdzić u kota na podstawie wyników badania krwi?
Morfologia
Podstawowe badanie krwi u kota, jakim jest morfologia, informuje nas o liczbie krwinek czerwonych, białych oraz liczbie płytek krwi. Mówi także o procentowym stosunku, jaki w całości krwi stanowią krwinki czerwone (hematokryt) i stężeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych. W badaniu morfologicznym mamy też tzw. obraz krwinek – czy są prawidłowej wielkości, kształtu itd. Wynik badania daje weterynarzowi wstępny obraz stanu zdrowia mruczka i stwierdzić czy w organizmie zwierzęcia nie rozwinął się stan zapalny. Podstawowe badanie ułatwia rozpoznanie wielu chorób, takich jak anemia, cukrzyca, niewydolność nerek, kwasica metaboliczna czy krwotok wewnętrzny.
Ocena rozmazu krwi umożliwia znalezienie niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku wybranych chorób konieczne może okazać się specjalne barwienie rozmazu pozwalające na wstępną ocenę funkcjonowania szpiku kostnego poprzez określenie liczby młodocianych form krwinek.
Biochemia
Badanie biochemiczne krwi pozwala na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych (nerek, wątroby czy trzustki). Laboratoria mogą mieć różne jednostki, w których wyrażane są poszczególne parametry, dlatego na wydruku każdego badania, oprócz wyników, powinny znaleźć się także wartości referencyjne.
Badanie biochemiczne surowicy wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia schorzeń poszczególnych narządów wewnętrznych. Z pobranej krwi można przeprowadzić sporo dodatkowych testów (np. PCR) lub wykonać badania genetyczne w kierunku wybranych chorób (białaczki, wścieklizny, FIP itp.).
Więcej na temat tego, o czym świadczą wyniki badań krwi u kota można znaleźć w artykule: Wyniki badań krwi u kota- jak je rozumieć?
Jaki zakres ma badanie krwi podstawowe, rozszerzone, geriatryczne i profil tarczycowy?
Badanie krwi podstawowe zawiera około 7 oznaczeń biochemicznych (w zależności od laboratorium mogą być to: albuminy, globuliny, stosunek: albumin/globulin, ALT, AP, AST, białko całkowite, glukoza, kreatynina, mocznik) i morfologię krwi.
Badanie krwi rozszerzone zawiera około 15 oznaczeń biochemicznych (w zależności od laboratorium mogą być to: albuminy, globuliny, stosunek: albumin/globulin, ALT, AP, AST, fosfor nieorganiczny, białko całkowite, bilirubina, cholesterol, chlorki, kreatynina, glukoza, GLDH, mocznik, potas, sód, wapń) i morfologię krwi.
Badanie krwi geriatryczne zawiera około 25 oznaczeń biochemicznych (w zależności od laboratorium mogą być to: albuminy, globuliny, stosunek: albumin/globulin, ALT, ALP, AST, białko całkowite, mocznik, kreatynina, glukoza, bilirubina, cholesterol, GGTP, amylaza, lipaza, sód, potas, chlorki, wapń, fosfor, magnez, fT4, T4, współczynnik K) i morfologię krwi.
Profil tarczycowy obejmuje oznaczenie poziomu tyroksyny (T4) oraz tyroksyny wolnej (fT4). Tyroksyna wolna stanowi aktywną formę tyroksyny, a oznaczenie obu jej form jest bardzo pomocne przy diagnostyce schorzeń tarczycy.
Warto przeczytać także artykuł: Najczęstsze choroby kotów.
Jaki jest koszt badania krwi kota?
Pobieranie krwi u kota jest badaniem płatnym. Kwoty różnią się w zależności od miasta, a także konkretnej placówki. Uśredniony koszt kompletu badań (zarówno morfologicznych, jak i biochemicznych) wynosi 80-100 zł. Podstawowe badanie krwi jest tańsze – w tym przypadku kwoty wahają się od 40 do 50 zł. Cena zależy również od tego, czy próbki badane są na miejscu, czy też wysyłane do laboratorium.
Podsumowanie
Badanie krwi kota na czczo to podstawowy sposób monitorowania stanu zdrowia zwierzęcia. Kontrolne badania krwi u zwierząt powinny być wykonywane raz do roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwa lata. Podstawowa morfologia nie zawsze pozwala określić, co konkretnie dolega pupilowi. Na szczęście większość gabinetów weterynaryjnych współpracuje z laboratoriami, które oferują tzw. panele badań pozwalające na kompleksową diagnostykę. U kotów z aktywnymi chorobami badania kontrolne powinny być wykonywane znacznie częściej niż w przypadku zwierząt zdrowych.
Powrót: Zdrowie kotów.
2 Replies to “Badanie krwi u kota- co należy wiedzieć?”