Kot ma o jeden palec więcej? To nie pomyłka w rachowaniu – futrzak może okazać się kotem polidaktylowym, czyli mieć więcej palców niż typowe koty. Czym jest polidaktylia u kota i czy utrudnia mu życie lub wpływa jego stan zdrowia?
Kocia łapa to więcej niż tylko „stopa”
Łapki kotów to znacznie więcej niż tylko małe stópki, które umożliwiają im szybkie i ciche poruszanie się. Koty domowe również mają swoją ulubioną stronę i mogą być prawo- lub lewo- łapkowe.
Dodatkowo kot porusza się niezwykle cicho i zwinnie. Może to wynikać z faktu, że ma specjalną zdolność kurczenia się opuszek podczas biegu, a tym samym zwężania łap. Kocie łapy mają mniejszy kontakt z podłożem podczas biegu, dlatego futrzaki są szczególnie szybkie. Do tego dzięki umiejętności rozkładania palców kot może szybko i precyzyjnie zahamować.
Ważne funkcje kocich łap
Kot postrzegają swoje otoczenie inaczej niż człowiek i charakteryzuje się szczególną wrażliwością łap, ponieważ ma w nich osadzone w ciałka Paciniego, które pomagają wyczuwać ucisk i wibracje. Oznacza to, że kot nie tylko dokładnie wyczuwa rodzaj nawierzchni, ale także zauważa znajdujące się w jej pobliżu zwierzęta, które powodują lekkie wibrowanie podłoża. Ta wrażliwość pomaga w zlokalizowaniu ofiary, a pazury są ważne w polowaniu i utrzymaniu ofiary.
Łapy są niezwykle ważnym narzędziem myśliwskim kota, ale są również ważne w komunikacji z innymi kotami: oprócz wyraźnie widocznych bruzd, które powstają podczas drapania drzew itp., znajdują się tam również ślady zapachowe wytwarzane poprzez gruczoły znajdujące się między palcami kota. Dlatego drapiąc kot pozostawia wiadomość węchową następnemu kotu, a także swoim przeciwnikom.
Ile palców mają koty?
Zwykle koty domowe mają łącznie 18 palców: pięć palców u przednich łap i cztery palce u tylnych łap. Ale można u nich zauważyć również poduszki łap znajdujące się nieco wyżej na przednich łapach. Poduszki te nie mają pazurów i nazywane są poduszkami nadgarstka. W ich pobliżu znajdują się wibrysy nadgarstka (porównywalne z wąsami kota), które wraz z sąsiadującymi gruczołami zapachowymi nadgarstka tworzą narząd nadgarstka. Dlatego opuszki nadgarstka nie są liczone jako palce u nóg kota.
Natomiast koty, które mają więcej palców u nóg niż zwykle, nazywane są kotami polidaktylowymi.
Polidaktylia – wada genetyczna
Polidaktylia, czyli wielopalczastość, to dziedziczona w sposób dominujący wada genetyczna, która powoduje, że zwierzę ma większą niż zwykle liczbę palców u nóg. Oznacza to, że kocięta rodzą się z dodatkowymi palcami. Mutacja dotyczy zwykle przednich łap i jest szczególnie powszechna u rasy Maine Coon i Pixiebob.
Liczba dodatkowych palców u nóg kota polidaktylowego może być różna, przykładem czego jest kocur Jake, który mając 28 zamiast 18 palców trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.
Koty z polidaktylią nazywane są także „kotami Hemingwaya”, ponieważ jeden z ulubieńców pisarza, a także jego potomkowie posiadali tę cechę.
Formy polidaktylii u kotów
Koty z polidaktylią zwykle nadal mają symetryczne łapy, ponieważ najczęściej posiadają jeden dodatkowy palec na każdej łapie. W zależności od ułożenia dodatkowego palca na łapie kota można wyróżnić różne kształty:
- kształt stopy „Patty” – w przypadku tego kształtu łapy mutacja wpływa na środek lub na zewnątrz łap, w związku z czym rośnie tam dodatkowy palec, a łapa wygląda okrągło – jak kotlet hamburgerowy (hamburger feet),
- rękawiczkowy kształt łapy „Mitten” – w tym przypadku „prawdziwy” kciuk wyrasta na przedniej łapie zamiast wilczego pazura, dlatego kształtem przypomina rękawicę lub rękawicę bokserską.
Polidaktylia, a sprawność kota
Mówi się, że dzięki dodatkowym palcom koty mają większą przyczepność i lepiej utrzymują równowagę . Na przykład mutacja genetyczna Maine Coona stała się tak powszechna, ponieważ duże łapy kota i ich dodatkowe palce są zaletą podczas polowań i wspinaczki w głębokim śniegu.
Czy posiadanie dodatkowego palca boli kota?
W większości przypadków dodatkowe palce nie powinny sprawiać kotu większych problemów. Rzadko jednak zdarza się, że palce u nóg są ustawione niekorzystnie, a pazury częściej się rwą i częściej dochodzi do stanów zapalnych. Dlatego lekarz weterynarii powinien sprawdzić, czy dodatkowe palce nie powodują zniekształceń łapy kota albo ran, i czy wymagają one regularnej kontroli, a nawet amputacji.