
Największe koty domowe przypominają dzikie zwierzęta, żyjące w egzotycznych zakątkach globu, a nie domowych pupili. Nie oznacza to jednak, że duże kociaki nie nadają się na towarzysza rodziny. Jakie są rasy dużych kotów domowych?
Pochodzenie dużych kotów
Większość ras dużych kotów powstała na skutek specjalistycznej hodowli, której celem było uzyskanie kotów o większym i bardziej imponującym wyglądzie. Hodowcy przeprowadzali selekcję na podstawie różnych cech, takich jak wielkość ciała, długość futra, kolor sierści oraz temperament, aby stworzyć koty, które będą nie tylko piękne, ale również łagodne i przyjazne dla ludzi.
Niektóre rasy kotów dużej wielkości powstały również w wyniku naturalnych mutacji genetycznych. Przykładem może być tu rasa Maine Coon, która wykształciła się w Ameryce Północnej i wywodzi się z kocich populacji żyjących w rejonie stanu Maine.
Najpopularniejsze rasy
Istnieją rasy naturalnie predysponowane do większej wagi niż standardowe koty domowe. Wiele ras dużych kotów cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników mruczków na całym świecie. Przedstawiamy kilka z nich.
Kot Syberyjski
Zestawienie dużych kotów otwiera kot syberyjski. Obdarzony niezwykłą gracją i wspaniałym futrem, przez wielu uważany za jednego z najpiękniejszych przedstawicieli swojej rodziny. Mimo znacznych gabarytów, kot syberyjski jest niezwykle zwinny i skoczny. Warto zaznaczyć, że ta rasa jest obdarzona nie tylko sprytem, ale i sporą inteligencją.
Średnia waga kocura to 7-10 kg, ale spotykane są też osobniki o wadze 12 kg. Kotki są lżejsze. Ich waga zamyka się w przedziale 4-6 kg.
Kot norweski leśny
Kolejny mruczek na naszej liście to przedstawiciel rasy naturalnej. Jak wskazuje na to sama nazwa, kot norweski leśny pochodzi ze Skandynawii. Mimo że mówimy tu o dzikim zwierzęciu, które zostało udomowione, nie należy obawiać się jego agresywnej natury. W kontaktach z człowiekiem, okazuje się łagodny i przyjacielski, a przy tym niezwykle energiczny. Nie ma jednak natury typowej maskotki i gdy znudzi się pieszczotami, poszuka sobie spokojniejszego miejsca.
W naturze wykazuje niezwykłą zdolność wspinania się niemal na każdą powierzchnię – od drzew, po skalne ściany. Ta cecha towarzyszy także udomowionym osobnikom. Jeżeli opiekun zwierzęcia nie zadba o odpowiednie akcesoria, do wspinaczki posłużą mu meble, a nawet drzwi.
Kotki osiągają wagę od 5 do 8 kg, a kocury – od 6 do 10 kg.
Kot bengalski
Kot bengalski wygląda jak prawdziwy zwierzak z dżungli i właśnie taki zamysł przyświecał twórcom tej rasy. Chcieli oni stworzyć kota, którego futro byłoby podobne do szaty lamparta. Kot bengalski powstał ze skrzyżowania dużych kotów domowych z dzikimi kotami bengalskimi. Udomowienie bengalczyka nie było to łatwe, gdyż przez długi czas dzika natura dominowała w charakterze tego zwierzęcia.
Dziś koty bengalskie nadal są dość wymagające w kwestii opieki i często zdarza się, że przejawiają nieufność wobec obcych. Potrafią mocno przywiązać się do opiekuna, ale wciąż pozostają dość niezależne i zdystansowane. Bengale uwielbiają zabawę. Są niezwykle zwinne, żywiołowe i wojownicze. Należy uważać na ich wrodzoną ciekawość, bo nawet dorosły kot potrafi wetknąć łapę tam, gdzie nie powinien, np. do stojącego na kuchence garnka.
Kocury osiągają wagę do 10 kg. Wyraźnie lżejsze kotki ważą od 3 do 6 kg.
Maine coon
Maine coon to wymarzony towarzysz dla opiekuna, który oczekuje od swojego pupila dużego przywiązania. Ten spory mruczek nie odstępuje właściciela nawet na krok, towarzysząc mu we wszystkich codziennych czynnościach. Pójdzie za nim nawet na koniec świata, bo wyjątkowo łatwo adaptuje się do nowych warunków. Ta rasa dobrze czuje się w mieszkaniu, ale jeszcze lepiej w domu z ogrodem.
To silny i zwinny zwierzak, który przy okazji jest niezwykle sprawnym łowcą. Od czasu do czasu, z całą pewnością będzie chciał dać upust swoim myśliwskim zapędom. Nie jest szczególnie skoczny, ale potrafi się wspinać.
Kocury charakteryzują się wagą od 5 do 10 kg, a kotki – od 5 do 8 kg. Nie jest to jednak regułą, bo niektóre osobniki są większe i cięższe.
Kot brytyjski
Kot brytyjski wygląda jak duży, puchaty pluszowy misiek i należy do największych ras kotów krótkowłosych. Mruczek tej rasy odznacza się krępą, zwartą sylwetką, rozbudowaną klatką piersiową, silnym umięśnieniem i okrągłą, dużą głową.
Brytyjczyk nie bez powodu zyskał opinię łagodnego olbrzyma, ponieważ to najprawdopodobniej najłagodniejsza rasa kota. Ma on umiarkowany temperament i spokojne usposobienie, dlatego to kot idealny dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo towarzyski i przyjacielski, lubi spędzać czas w otoczeniu ludzi. Jednocześnie jest również niezależny i samodzielny, co sprawia, że potrafi się bawić samodzielnie.
Koty brytyjskie to koty duże do średnich, waga samca sięga 8 kg, a samicy do 6 kg.
Kot Chausie
Chausie to jeden z największych kotów domowych. Jego silna i muskularna sylwetka wskazuje na pochodzenie tej rasy, ponieważ powstała ona jako krzyżówka kota domowego z żyjącym dziko azjatyckim kotem błotnym. Wysoki, smukły, pełen gracji, elegancki w ruchu, zdecydowanie nie widać w nim masy, jaką osiąga. Po swoich dzikich przodkach Chausie odziedziczył siłę i odwagę. Jest jednak zwierzęciem towarzyskim, które silnie przywiązuje się do swojego opiekuna.
Nigdy nie można jednak zapominać o jego pochodzeniu. Nie zaleca się pozostawiania tego mruczka z małymi dziećmi. Nie nadaje się dla niedoświadczonych kociarzy, ponieważ ma duże potrzeby poznawcze, przez co bywa skłonny do ucieczek, z których może nie wrócić.
Dorosłe koty osiągają wagę w przedziale 7-11 kg, a kotki do 9kg.
Kot Savannah
Savannah to jeden z największych mruczków i nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ta piękna rasa powstała ze skrzyżowania kota domowego z serwalem, czyli dzikim kotem afrykańskim. Co warte podkreślenia, cechy jego przodków uwidaczniają się nie tylko w majestatycznym wyglądzie, ale także w charakterze. Savannah jest pełen wigoru, temperamentu i uwielbia ruch. Bywa jednak niezwykle uczuciowy, co wynika z silnego przywiązania do opiekuna.
Kocury tej rasy mogą ważyć 12 kg do 18kg, a niektóre nawet 20 kg! Kotki są nieco mniejsze i osiągają wagę do 10 kg.
Ragdoll
Ragdoll to duży kot charakteryzujący się masywną sylwetką, grubym kośćcem, ale z zachowaniem gracji i pięknej sylwetki. Koty rasy Ragdoll ma bardzo ufne podejście do świata i nie powinien być wypuszczany bez nadzoru. Dzięki wysokiej odporności psychicznej i delikatności wobec dzieci często wybierany są jest do roli certyfikowanego terapeuty.
Waga kota może wahać się między 8 a 10 kg, kotki są lżejsze i ich masa sięga maksymalnie 6,5 kg. Osobnik mierzący w kłębie do 40 cm osiąga długość około 1,20 metra, mierząc od nosa po koniec ogona.
Kot Bobtail
Do dużych ras kotów należy bobtail, kolejny kot o psim charakterze. Kot ten wywodzi się z Wysp Kurylskich położonych między Kamczatką, a Japonią. Wśród jego cech szczególnych wyróżnia się lojalność, brak agresji, stabilny charakter i… krótki ogonek, rosnący od 2 do 15 kręgu. Mimo dzikiego wyglądu kurylski bobtail to doskonała rasa kotów domowych. Nie imponuje wielką wagą, ale masa niemal 8 kg nadal klasyfikuje go w gronie dużych kotów. Cichy, delikatny, bardzo lubi obecność opiekuna u swego boku i zabiega o jego uwagę, przez co ciężko znosi rozstania. Sposobem na to może być znalezienie mu kociego lub psiego towarzystwa.Bobtail bardzo lubi atrakcje położone na wysokości, o czym nie wolno zapominać przy „budowaniu” przestrzeni dla bobtaila.
Kot Ashera
Naszą listę zamyka kot Ashera, który należy do rasy hipoalergicznej. Ta piękna rasa mruczków powstała w wyniku skrzyżowania dzikiego kota afrykańskiego z azjatyckim kotem bengalskim i kotem domowym. Koty Ashera, to żywiołowe zwierzęta, które uwielbiają ruch. W kontaktach z opiekunem są niezwykle przyjacielskie. Zależnie od pokolenia, a co za tym idzie – od ilości dzikiej krwi – waga dorosłych osobników waha się w przedziale 6-12 kg.
Największy kot świata
Wśród największych kotów świata znajdą się niemal wszystkie wyszczególnione już rasy. Jednak Księga Rekordów Guinnessa zawiera rekordzistów w kategorii wagi i długość.
Największym kotem domowym pod względem masy ciała okazał się australijski kot Himmy, który osiągną wagę 21,3 kg i mierzył 100 cm długości i 38 cm wysokości w kłębie. Samiec zmarł w 1986 roku i jego rekord do dziś pozostaje niepobity.
Najcięższą kotką okazała się schroniskowa kotka Meow o wadze niemal 18 kg. Niestety kotka cierpiała na nadwagę, która skróciła jej życie zaledwie do 2 lat.
Pierwsze miejsce w kategorii najdłuższy kot świata zdobył maine coon Steve o długości ciała 124 cm, kot żył 8 lat i zmarł z powodu nowotworu.
Największym dzikim kotem świata jest lygrys, czyli mieszaniec lwa i tygrysa, który narodził się przez sztuczne zapłodnienie, jest więc hybrydą. Lygrys nigdy nie pojawiłby się w naturze, dlatego taka sztuczna ingerencja nie jest pozytywnie odbierana przez naukowców, biologów i obrońców dzikiej przyrody. Największy kot świata nosi imię Herkules i z tym tytułem wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa. Ten olbrzymi kot osiągnął długość ciała 3,33 m i w kłębie 1,25 m. Waga kota jest również imponująca i wynosi 418,2 kg.
Jakie wymagania mają duże koty?
Wielkie koty domowe to spore wyzwanie przestrzenne, ale i finansowe. Większość dużych kotów ma zwiększone zapotrzebowanie na pokarm i jest to wynik szybszej przemiany materii, w wyniku większej aktywności. Duże koty potrzebują wysokiej jakości pokarmu, który dostarczy im energii. Porcje powinny być dostosowane do wieku, kondycji zdrowotnej i poziomu aktywności.
Dbałość oznacza też regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu kontroli stanu zdrowia i podejmowania leczenia, jeśli jest ono potrzebne. Koty dużych ras są bardziej narażone na pewne choroby i problemy zdrowotne, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu zdrowia. To także regularna profilaktyka pasożytnicza.
Duże koty domowe potrzebują znacznie większej przestrzeni do ruchu niż ich mniejsi bracia. Nie należy ograniczać ich terenu wyłącznie do granic domu. Koty dużych ras muszą być aktywne i ćwiczyć regularnie, aby uniknąć nadwagi i chorób związanych z otyłością. Należy także pamiętać, że koty dużych ras piją więcej wody niż mniejsze rasy, dlatego ważne jest, aby miały dostęp do świeżej wody przez cały czas. Koty dużych ras produkują więcej odchodów niż mniejsze rasy, dlatego ważne jest, aby miały dużą i wygodną kuwetę.
Koty te w większości mają gruby podszerstek, przygotowany na każdą porę roku. Wielkie koty domowe są ozdobą domu, ale potrzebują przede wszystkim doświadczonych opiekunów, dysponujących wiedzą, odpowiednią przestrzenią i bazą finansową, by zapewnić im dobrostan w każdej sferze ich długiego życia.
Należy pamiętać, że wielkość powinna być naturalną cechą zwierzęcia związaną z rasą, a nie być wynikiem przekarmienia i związanych z nim problemów zdrowotnych.
Powrót: Rasy kotów