Najczęstsze choroby wątroby u kotów, diagnostyka i leczenie

Choroby wątroby u kotów są trudne do wykrycia, ponieważ objawy są często subtelne, a przyczyny choroby bardzo zróżnicowane. Główną wskazówką dla każdego właściciela kota jest uważne obserwowanie kota pod kątem zmian w apetycie, aktywności i masie ciała. Co należy wiedzieć o chorobach wątroby u kotów? Kiedy udać się do weterynarza?

Rola wątroby w organizmie kotów

Wątroba to bardzo ważny narząd kociego organizmu. Zaburzenia jej funkcjonowania mogą doprowadzić do poważnych skutków dla całego organizmu, a niewydolność może doprowadzić do zatrucia własnymi produktami przemian metabolicznych. 

Wątroba kota wykonuje wiele niezbędnych dla organizmu czynności:

  • wytwarza hormony, białka i glukozę (energię)
  • usuwa z krwi zbędne produkty przemiany materii, leki i toksyny
  • wytwarza element układu odpornościowego i wspomaga zwalczanie infekcji usuwając bakterie z krwi
  • wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczów i innych ważnych składników odżywczych
  • magazynuje użyteczne składniki odżywcze, jak witaminy czy żelazo oraz energię.

Kiedy w jakiś sposób dojdzie do uszkodzenia wątroby, skutkiem będzie osłabienie całego organizmu.

Przyczyny chorób wątroby u kotów


Choroba wątroby może mieć charakter pierwotny – problem z samą wątrobą, lub wtórny – co oznacza, że uszkodzenie wątroby może być następstwem innego procesu chorobowego.

Przykłady pierwotnej choroby wątroby obejmują:

  • zapalenie dróg żółciowych, czyli zapalenie wątroby
  • zapalenie układu żółciowego
  • zakaźne hepatopatie ze źródeł takich jak choroba wirusowa zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów, pasożytnicze przywry wątrobowe i toksoplazmoza, inna choroba pasożytnicza;
  • rak wątroby;
  • toksyny wpływające na wątrobę – występujące w roślinach, produktach chemicznych lub lekach.

Wtórne choroby wątroby obejmują:

  • lipidozę wątroby i hepatopatię wtórną do nadczynności tarczycy;
  • wrodzony problem z przepływem krwi do wątroby;
  • cukrzyca kotów może również powodować powikłania wątrobowe.

Objawy choroby wątroby


Niezależnie od tego, jakie z poniższych objawów zauważymy u naszego kota, należy udać się do kliniki weterynaryjnej. Do najczęściej występujących objawów chorej wątroby należą:

  • zmniejszony apetyt
  • apatia, ospałość
  • objawy ze strony układu nerwowego – otępienie, nadmierne pobudzenie, drgawki
  • okresowe wymioty
  • żółtaczka
  • gorączka
  • bolesność jamy brzusznej
  • powiększenie jamy brzusznej
  • utrata wagi.

Ze względu na subtelność objawów choroby wątroby kotów często są rozpoznawane przez opiekunów dopiero w późnym stadium jej rozwoju.

Uwaga! Ciężka choroba wątroby u kotów może objawiać się całkowitą anoreksją (całkowitym brakiem apetytu) w późniejszym okresie choroby.

Więcej o chorobach kotów znajdziesz tutaj.

Najczęstsze schorzenia wątroby u kotów

Stłuszczenie wątroby

Jedną z najczęściej występujących chorób wątroby u kotów jest jej stłuszczenie. Schorzenie to ma z reguły charakter wtórny. O wiele rzadziej stwierdza się pierwotne stłuszczenie wątroby. Jego bezpośrednią przyczyną jest szybka utrata masy ciała mogąca być skutkiem zamierzonego odchudzania albo wynikiem choroby jelit, trzustki lub przewodów żółciowych. Czynnikami predysponującymi do stłuszczenia wątroby są otyłość i wiek.  

Do stłuszczenia wątroby dochodzi z powodu nagromadzenia się w niej trójglicerydów pochodzących z tkanki tłuszczowej. Uznaje się, że koty starsze są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia.

Zapalenie dróg żółciowych

Zapalenie dróg żółciowych jest drugą po stłuszczeniu najczęściej występującą chorobą wątroby u kota. Występuje ono w dwóch formach, które często współistnieją lub przechodzą w siebie wzajemnie: ropną i limfocytarną. 

Ropne zapalenie przewodów żółciowych 

Do tej postaci choroby dochodzi na skutek przedostania się do dróg żółciowych bakterii z przewodu pokarmowego. Zakażenie może pojawić się u kotów w każdym wieku, niemniej jednak najbardziej są na nie narażone osobniki dojrzałe i starsze. Objawy choroby pojawiają się nagle i obejmują żółtaczkę, jadłowstręt, gorączkę i ból jamy brzusznej. 

Limfocytarne nieropne zapalenie przewodów żółciowych 

Przyjmuje się, że limfocytarne zapalenie wątroby u kota ma charakter immunologiczny i jest reakcją na długotrwałe zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Choroba najczęściej występuje u kotów w przedziale wiekowym od 1 do 5 roku życia. Udowodniono też, że koty perskie zapadają na nią częściej niż przedstawiciele innych ras. Ogólny stan zwierzęcia jest zazwyczaj dobry. Występuje zachowany lub nawet zwiększony apetyt, chociaż czasami obserwuje się spadek masy ciała. Inne symptomy to znaczne powiększenie wątroby, powiększenie węzłów chłonnych i wodobrzusze.  

Diagnostyka chorób wątroby u kotów


W celu stwierdzenia choroby wątroby weterynarz najprawdopodobniej będzie chciał wykonać badania krwi, RTG, a nawet USG.

Wyniki badania krwi zazwyczaj wykazują podwyższoną liczbę i stopień enzymów wątrobowych, a czasami zwiększone stężenie bilirubiny (barwnika we krwi i żółci), a także zwiększoną liczbę białych krwinek i zmiany kształtu czerwonych krwinek. USG jamy brzusznej może wykazać dużą, zaokrągloną lub małą, skurczoną wątrobę, guzy wątrobowe, blokadę dróg żółciowych (w tym kamienie) lub łagodne zmiany w strukturze wątroby. Prześwietlenie jamy brzusznej może wykazać dużą wątrobę lub masę wątroby, badanie ultrasonograficzne jest znacznie bardziej czułe, a zatem bardziej dokładne.

Aby wdrożyć prawidłowe leczenie, lekarz weterynarii skoncentrować się również na znalezieniu przyczyny choroby. Czasami choroba wątroby jest wtórną do innego schorzenia, na które cierpi nasz pupil. I tak na przykład może się okazać, że choroba wątroby wynika z nadczynności tarczycy. W takiej sytaucji należy wprowadzić leczenie choroby pierwotnej i wtórnej.

Jeśli futrzak cierpi na pierwotną chorobę wątroby, plan leczenia może obejmować antybiotyki, suplementy chroniące wątrobę, które zwiększają przepływ żółci.

Leczenie chorób wątroby kotów

Kluczowym elementem leczenia stłuszczenia wątroby u kota jest pobudzenie jego apetytu przy pomocy farmakoterapii. Jeżeli jest to nieskuteczne, konieczna może okazać się płynoterapia dożylna. Niebagatelne znaczenie ma również zwalczanie choroby podstawowej, np. zapalenia trzustki, która doprowadziła do spadku apetytu i rozwinięcia się stłuszczenia wątroby. 

Przy ropnym zapaleniu przewodów żółciowych leczenie obejmuje antybiotykoterapię, płynoterapię dożylną oraz podawanie leków przeciwwymiotnych i przeciwbólowych.

W przebiegu limfocytarnego zapalenia wątroby u kotów leczenie polega przede wszystkim na farmakoterapii lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, a także, w szczególnych przypadkach płynoterapii.

Domowe leczenie chorób wątroby



Domowe leczenie chorób wątroby u kotów zwykle rozpoczyna się od natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, a następnie stosuje się specjalistyczną karmę dla kotów z chorą wątrobą, suplementy i inne leczenie wspomagające zalecane przez weterynarza.

W przypadku kotów dotkniętych chorobą o łagodnym lub umiarkowanym stopniu nasilenia można zastosować leczenie w domu, ale właściciele powinni być przygotowani na konieczność podawania kroplówek i ewentualnie karmienie przez sondę w gabinecie weterynaryjnym.

Przy łagodnych lub umiarkowanych zmianach wątroby kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia ma prawidłowe. Podręcznik weterynaryjny zaleca wysokobiałkowe, kaloryczne i zbilansowane posiłki podawane w małych, ale częstych odstępach czasu.


Jakie są perspektywy dla kotów z chorobami wątroby?



Chociaż w łagodnych lub nawet umiarkowanych przypadkach wątroba może się zregenerować, rokowanie w sprawie choroby wątroby u futrzanego przyjaciela zależy od tego, jak wcześnie wykryje się problem i kiedy zostanie wdrożone leczenie.

Niestety wiele z tych przypadków stwierdza się dopiero w momencie, kiedy choroba ma już ciężki przebieg. W takiej sytuacji często wymagana jest kilkudniowa hospitalizacja z intensywnym nawadnianiem, wsparciem żywieniowym i lekami. Rokowanie w takich sytuacjach jest ustalane indywidualnie, szczególnie jeśli istnieją inne choroby podstawowe lub współwystępujące.

Inne artykuły o zdrowiu kotów znajdziesz tutaj.

Powrót: Zdrowie kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *