Dlaczego kot śpi w kuwecie?

Koty mają ogromny talent do spania niemalże wszędzie. Ale jeśli dorosły kot zmienia swoje przyzwyczajenia i nagle zaczyna ucinać sobie drzemkę w kuwecie, może to być oznaka problemu medycznego lub behawioralnego, a nawet może powodować problemy zdrowotne. Dlaczego zatem kot śpi w kuwecie?

Powody, dla których kot śpi w kuwecie

Koty sypiają w rozmaitych, najdziwniejszych miejscach, włącznie z kartonami, umywalką czy półką na regale. Jednak spanie w kuwecie to zupełnie inna sytuacja.
Chociaż kot może uważać swoją kuwetę za przytulną i bezpieczną przestrzeń, zwłaszcza jeśli została niedawno wyczyszczona, nie jest normalne, że śpi w miejscu, w którym załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Możliwych przyczyn takiego zachowania jest kilka, ale weterynarze dzielą je na dwie główne kategorie: medyczne i behawioralne.

Medyczne powody, dla których kot śpi w kuwecie


Jeśli kot nagle opuszcza swoje dotychczasowe miejsce odpoczynku i śpi w kuwecie, należy się skontaktować się z weterynarzem, aby najpierw wykluczyć możliwy problem medyczny. Uważa się, że kot instynktownie chowa się, gdy jest chory, więc kot śpiący w kuwecie może próbować pokazać, że czuje się źle.

Ponadto istnieją pewne choroby, które mogą powodować, że kot będzie się trzymał w pobliżu kuwety. Należą do nich:

  • infekcje dróg moczowych
  • zaparcia
  • biegunka
  • zablokowanie pęcherza.

Jeśli starszy kot śpi w kuwecie, może to być oznaką zapalenia stawów. Bolesne stawy mogą utrudniać poruszanie się, a kot może stwierdzić, że dostęp do kuwety jest łatwiejszy, niż do jego dotychczasowego miejsca do drzemki. Inną możliwą przyczyną u starszych kotów są zaburzenia funkcji poznawczych lub demencja. Wiekowy kot może być po prostu zdezorientowany, przez co zacierają się u niego granice pomiędzy miejscem, w którym korzysta z toalety, a miejscem relaksu.

Więcej na temat infekcji dróg moczowych znajdziesz tutaj.

Przyczyny behawioralne, dla których kot śpi lub poleguje w kuwecie

Ucieczka przed stresem

Kot to wrażliwe i spostrzegawcze stworzenie. To, że śpi lub wyleguje się w kuwecie, może świadczyć o tym, że jest z jakiegoś powodu zestresowany. Powody stresu mogą być różne.

Kiedy napięcie emocjonalne u kota jest wysokie, często wycofuje się on i ukrywa się w miejscach, które wydają się mu znajome i bezpieczne. A ponieważ kuwety są często umieszczane w ustronnych miejscach, kot może postrzegać je jako najbezpieczniejsze miejsce, w którym może uciec od wszystkiego, co go niepokoi, szczególnie jeśli kuweta jest jedyną zadaszoną kryjówką kota.

Jeśli więc lekarz weterynarii wykluczy jakiekolwiek przyczyny medyczne, warto zbadać możliwe źródła stresu w otoczeniu kota. Należą do nich takie rzeczy jak:

  • przeprowadzka lub przebudowa
  • pojawienie się nowego członka rodziny (zarówno człowieka, jak i futrzaka)
  • konkurencja między kotami w domach, gdzie mieszka kilka kotów
  • głośne dźwięki – np. imprezy, pobliskie prace budowlane, burze.

Chronienie swojego terytorium

Podstawą kociego spokoju jest swobodny dostęp do zasobów: pokarmu i wody, toalety, bezpiecznego miejsca do spania, a także uwagi opiekuna. Jeśli w mieszkaniu przebywa kilka kotów, a między nimi narodził się konflikt lub jeden z nich nie został prawidłowo wprowadzony do domu (metodą socjalizacji z izolacją), może się zdarzyć, że któryś zwierzak poczuje się zagrożony. W takiej sytuacji leżenie w kuwecie, a nawet tarzanie się w żwirku może być próbą oznaczenia własnego rewiru przez kota.

Kuweta kryta może dodatkowo służyć za bezpieczną kryjówkę, z której kot będzie obserwował to, co robi inny koci domownik.

Niektóre koty potrafią skutecznie bronić swych zasobów i np. okupować kuwetę, tak aby drugi kot z niej nie skorzystał. Podstawą rozwiązania takiego problemu jest zapewnienie kotom większej liczby kuwet, rozmieszczonych w różnych punktach domu. Jeśli to nie pomoże, należy zasięgnąć porady behawiorysty.

Oznajmienie potrzeby prywatności

Naukowcy twierdzą, że wiele kotów uznaje kuwetę za bezpieczny azyl. Nie do końca wiadomo, dlaczego. Być może znajomy zapach i miękki żwirek stwarzają komfortową przestrzeń do wypoczynku. Niemałą rolę odgrywają tu także ścianki kuwety zapewniające zamkniętą przestrzeń, która wzmacnia w kocie poczucie bezpieczeństwa, oraz ustronne miejsce, w jakim zwykle znajduje się kuweta. Kuweta często jest azylem dla kotów, które dopiero co zostały adoptowane ze schroniska.

Jeśli dorosły kot, który został niedawno adoptowany, spędził życie w ciasnej klatce, być może po prostu przyzwyczaił się do spania w pobliżu kuwety lub w niej. W przypadku kociaka może on nadal uczyć się różnicy między toaletą a miejscem odpoczynku.

Kuweta to miejsce, w którym kot może pobyć sam, w którym łatwiej przyzwyczaja się do nowej sytuacji i nowego otoczenia. Jeśli leżenie w kuwecie nie ma więc związku z żadnym problemem zdrowotnym ani konfliktem między kotami, nie ma powodu do obaw.

Małe koty w kuwecie

Nie zawsze leżenie w kuwecie musi być oznaką czegoś niepokojącego. Zwłaszcza małe kocięta mogą używać swoich kuwet do różnych celów. Gdy kocia mama uczy je załatwiania potrzeb fizjologicznych, niektóre załatwiają się bardzo szybko, inne natomiast wręcz rozkoszują się długim grzebaniem i przekopywaniem żwirku łapkami, zupełnie jakby prowadziły wykopaliska.
 
Niektóre koty traktują grzebanie w żwirku jako rodzaj zabawy i mogą kopać w kuwecie dla czystej frajdy, po czym – zmęczone tą zabawą – położyć się i zasnąć. Jeszcze inne docenią chłód żwirku podczas upalnych dni i także chwilowo zamienią toaletę na miejsce wypoczynku. Oczywiście pod warunkiem, że kuweta jest czysta.

Podsumowując

Wszystko, co zakłóca codzienną rutynę kota, może również zakłócić jego normalne zachowanie, w tym miejsce, w którym śpi. A małe koty mogą traktować kuwetę jako miejsce zabawy i odkrywania nowych terenów.

Czy spanie w kuwecie może spowodować chorobę u kota?


Niestety, może. Z całą pewnością nie jest za dobrze, gdy kot śpi w miejscu, w którym oddaje mocz i kał. Taka sytuacja może prowadzić do infekcji bakteryjnych oczu, uszu, a nawet układu moczowego. Mogą również wystąpić infekcje skóry.

Zauważono, że jeśli żwirek utknie w sierści kota, to futrzak wylizując się może przenieść kawałki żwirku do przewodu pokarmowego, co może spowodować blokadę.

Jak oduczyć kota spania w kuwecie?

Sprawdzenie stanu zdrowia kota

Pierwszym krokiem, aby sprawdzić stan zdrowia kota jest wizyta u lekarza weterynarii. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy u kota nie występują żadne problemy zdrowotne. Jeśli badania nie wykażą żadnego problemu medycznego, przyczyny sypiania kota w kuwecie należy szukać problemach emocjonalnych kota.

Konsultacja z behawiorystą

Jeśli badanie kota nie wykazuje żadnych powodów medycznych, należy wziąć pod uwagę problemy behawioralne mruczka, czyli stres, potrzeba ochrony swojego terenu czy konflikt między kotami.

W takiej sytuacji nawiązać współpracę z certyfikowanym behawiorystą kotów lub certyfikowanym specjalistą ds. zachowania weterynaryjnego. Specjalista będzie w stanie pomóc w przyzwyczajaniu kota do czynniki stresogennych, których nie można całkowicie wyeliminować i może pomóc w stworzeniu alternatywnych miejsc odpoczynku dla zestresowanego pupila.

Bez względu na przyczynę sypiania kota w kuwecie, nie należy spodziewać się szybkiej poprawy zachowania. Może minąć trochę czasu, zanim kot poczuje się bardziej komfortowo i zechce sypiać gdzie indziej.

W międzyczasie należy wykorzystać czas przytulania kotka jako okazję zarówno do nawiązania kontaktu z mruczkiem, jak i usunięcia wszelkich nieczystości, które utknęły w jego futrze w trakcie drzemki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *