Pytanie o to, ile żyją koty to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mruczków. Koty to zwierzaki domowe, które cieszą się stosunkowo długim życiem, jednak przeciętna długość życia kota nadal jest znacznie krótsza od ludzkiej. Długość życia kota zależy od wielu czynników. Właściciele kotów na pewne czynniki mają wpływ, a na inne niestety nie. Każdy opiekun kota chciałby, aby jego pupil towarzyszył mu jak najdłużej. Jako ludzie żyjemy dłużej od zwierząt i obserwujemy, jak nasi pupile się starzeją i odchodzą. Ile żyją koty i co wpływa na długość ich życia? Jak możemy się zatroszczyć o to, by nasz kot żył jak najdłużej?
Od czego zależy długość kociego życia?
Współczesne koty domowe, dzięki ogromnemu postępowi wiedzy z zakresu profilaktyki chorób i leczenia oraz żywienia czworonogów, żyją znacznie dłużej niż większość ich przodków. Nie bez znaczenia jest również to, że zmieniło się nastawienie ludzi do kotów oraz sposób sprawowania opieki nad nimi. Obecnie koty domowe traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodzin, a co za tym idzie opiekunowie nie oszczędzają na karmie, obowiązkowych szczepieniach i wizytach kontrolnych oraz skutecznym leczeniu naszych pupili.
Współcześnie średnia długość życia kota zależy od wielu czynników, na niektóre mamy wpływ, na inne zupełnie nie. Obecnie długość życia kota zależy między innymi jego rasy, płci, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, stylu funkcjonowania i codziennych zwyczajów. Niestety najkrócej żyją koty wolnożyjące ( około 8 – 14 lat), a dłużej koty domowe (średnia długość życia kota to 14 – 17 lat).
Dieta, a długość życia kota
Niewątpliwie wpływ na długość życia kota ma jego dieta. Niewłaściwie skomponowane posiłki bardzo szybko prowadzą u nich do przybierania na wadze, nierzadko powodują intensywnie przebiegające alergie, a także przyczyniają się do tworzenia struwitów w pęcherzu moczowym, co prowadzi do jego zapalenia, a nawet do dysfunkcji nerek.
Kot ma ogromne zapotrzebowanie na białko i z tego powodu powinien otrzymywać karmę wysokiej jakości z dużą zawartością tego białka. Tym bardziej że białko to budulec potrzebny do poprawnego działania wszystkich elementów organizmu. Tylko za sprawą zbilansowanej, wysoko mięsnej diety zapewnimy kotu prawidłowy rozwój. W kociej karmie nie powinno być też nadmiaru soli, która mruczka odwadnia i obciąża jego nerki. W tanich karmach pochodzących z marketów mamy do czynienia właśnie ze zbyt dużą ilością sodu i małą ilością słabej jakości białka, które zastępowane jest zbożami. Właśnie zboże jest najczęściej pojawiającym się w kociej diecie alergenem. Warto również zwrócić uwagę na to, aby w kociej diecie nie bylo pochodnych mleka i tłuszczów roślinnych.
Niezwykle ważnym tematem, powiązanym z kwestiami dietetycznymi, jest także picie wody przez koty. Mruczki potrafią niechętnie podchodzić do picia wody, co jest powiązane z ich historią jako wolnego gatunku. W efekcie połączenia tych dwóch aspektów – kiepsko skomponowanej diety oraz niedostatecznej ilości płynów – szybko się odwadniają, a odwodnienie to jedna z gorszych rzeczy, która może spotkać kota. Zwłaszcza jeżeli jest regularne.
Aktywność ruchowa kota
Aktywność ruchowa kota i zabawa są niezbędne dla wszystkich kotów, gdyż zapewniają im stymulację psychiczną i fizyczną oraz zachęcają do zachowań społecznych. Zapewnienie kotu miejsca do zabawy, a także dostępu do wielu różnych zabawek dla kotów i drapaków oraz możliwości zabawy pomoże mruczkowi pozostać zdrowym i szczęśliwym.
Mało ruchliwy kot jest znacznie bardziej narażony na otyłość, a co za tym idzie problemy zdrowotne i krótsze życie. Kot powinien codziennie zażywać ruchu i najlepiej, żeby to było w godzinach jego naturalnej aktywności. Jeśli opiekun nie ma czasu na zabawę powinien zapewnić mroczkowi interaktywne zabawki, które zajmą jego czas.
Sterylizacja, kastracja i wizyty u weterynarza
Sterylizacja także jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na długość kociego życia. Badania naukowe wykazały, że przeprowadzenie zabiegu może wydłużyć egzystencję kotki o jedną trzecią, a kotów o połowę. Weterynarza powinno się odwiedzać oczywiście nie tylko z powodu zabiegu kastracji lub sterylizacji.
Koty, podobnie jak inne zwierzaki i ludzie, wymagają regularnych kontroli oraz szczepień. Szczepienie co prawda nie chroni całkowicie przed rozwojem zakażenia, ale zmniejsza ryzyko ostrego przebiegu choroby. Pierwsze szczepienie na choroby zakaźne u kotów powinno być wykonane między 6 a 8 tygodniem życia, a daty kolejnych ustala lekarz weterynarii, po przeanalizowaniu stanu strona małego pacjenta.
Więcej na temat szczepień tutaj
Opieka weterynaryjna starszych mruczków ma jeszcze większe znaczenie. Zwłaszcza mruczki w wieku powyżej 10 lat powinny raz w roku mieć wykonywane badania krwi, by mieć pewność, że nie rozwija się u nich np. zapalenie nerek, które jest jedną z bardziej powszechnych kocich chorób, a długo potrafi nie dawać bezpośrednich objawów. Późno wykryte zapalenie nerek nie daje najlepszych rokowań. Robiąc badanie krwi mamy do wyboru szereg parametrów związanych z pracą określonych narządów. Możemy sprawdzić funkcjonowanie m.in. wątroby, trzustki, nerek, a także wykonać pomiar poziomu glukozy, jonów lub hormonów. To oczywiście niepełna lista możliwych do wykonania analiz. Warto jednak wiedzieć, że krew daje nam ogromne możliwości diagnostyczne, jej badanie jest nieocenione, a jest względnie łatwe do wykonania i mało inwazyjne.
Tutaj więcej temat chorób kocich nerek Niewydolność nerek u kota
Miejsce zamieszkania, a średnia długość życia kota
Jak miejsce zamieszkania wpływa na długość życia kota? Przede wszystkim średnia długość życia kota dramatycznie różni się w przypadku kotów wychodzących oraz niewychodzących. Średnia długość życia kota, który może swobodnie wybierać się na spacery, wynosi zaledwie około 7-8 lat. W pojedynczych sytuacjach 14 lat. Koty domowe potrafią żyć 20 lat i więcej.
Ile żyją dachowce?
Dachowce, tak samo jak kundelki, uważane są powszechnie za najzdrowszych przedstawicieli swojego gatunku, a co za tym idzie – najbardziej długowiecznych. Dzieje się tak z powodu swobodnego przepływu genów, który w przypadku kotów rasowych bywa zakłócony z powodu konieczności utrzymania jakiejś konkretnej cechy ich reprezentantów i zmniejszonej puli genetycznej. Koty domowe europejskie powszechnie znane jako dachowce niewychodzące żyją średnio 15-20 lat i więcej, natomiast koty wychodzące żyją zdecydowanie krócej.
Jak długo żyją koty rasowe?
Na pytanie o to, jak długo żyją koty rasowe, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Za najbardziej długowieczne uważane są koty birmańskie, syjamskie i brytyjskie, z kolei najszybciej przyjdzie nam pożegnać się z kotem bengalskim. Coraz gorsza pula genów nie wpływa dobrze na długość życia tych kotów.
Średnia długość życia kotów przedstawia się następująco:
- kot birmański – do 20 lat
- kot brytyjski – do 18-20 lat
- kot syjamski – do 20 lat
- maine coon – do 15 lat
- kot perski – do 15 lat
- ragdoll – do 15 lat
- sfinks – do 15 lat
- kot abisyński – do 15 lat
- kot himalajski – do 15 lat
- kot syberyjski – do 14 lat
- devon rex – do 13 lat
- kot bengalski – do 8 lat.
Więcej na temat ras kotów tutaj
Ile żyją koty wolnożyjące?
Jak długo żyją koty wolnożyjące? Te koty mogą żyć od kilku do kilkunastu lat. Najczęściej dłuższym życiem cieszą się koty na wsiach, przebywające w okolicy domów z dala od drogi, bez problemu znajdujące schronienie w stodołach oraz dokarmiane przez właścicieli gospodarstw. Krócej żyją koty mieszkające dziko w miastach.
Możliwość wychodzenia kota z domu ma również wpływ na narażenie się na wszelkiego rodzaju choroby i zakażenia (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) oraz zatrucia. Niestety, wciąż istnieją ludzie, którzy celowo wykładają trutki na wszelakie futrzaki lub stosują toksyczne środki ochrony roślin. Życie kota wychodzącego narażone jest również wypadki drogowe (potrącenia przez samochody), ale i utknięcie w różnego rodzaju pułapkach, ataki innych kotów, czy zagryzienia przez np. psy. Zdecydowanie zalecane jest więc trzymanie kotów domowych w domach. Warto tutaj pamiętać, że zwierzaki, które nigdy na dwór nie wychodziły, za podobnymi eskapadami nie tęsknią.
Najwyższa śmiertelność kotów wolnożyjących przypada na pierwszy i drugi rok życia oraz na 14, 15 i 16 rok życia – zarówno młode i niedoświadczone koty, jak i starsze, schorowane i mniej sprawne koty są bardziej narażone na uleganie rozmaitym chorobom i wypadkowym.
Ile najdłużej żył kot domowy?
Ile najdłużej żył kot domowy? Rekordzistką, jeżeli chodzi o długość życia kota, jest aktualnie kotka Creme Puff z Teksasu, która żyła aż 38 lat. Co interesujące, razem z nią żyła inna kotka, która dożyła do aż 34 lat. Creme Puff była kotem dachowym, jej towarzyszka z kolei – sfinksem.
Warto wiedzieć, że Creme Puff i jej towarzyszka nie są odosobnionymi przypadkami długowiecznych istot. W Wielkiej Brytanii żył maine coon Rubble, który w 2008 roku obchodził swoje 30 urodziny. W Irlandii zaś głośno było o 32-letniej Sashy, kotce rasy mieszanej.
Jak przeliczyć kocie lata na ludzkie?
Przeliczanie kociego wieku na ludzki nie jest trudne. Pierwsze 24 miesiące życia kota są bardzo intensywne rozwojowo. Patrząc na ludzki przelicznik nasze koty starzeją się początkowo 18x szybciej niż my, a w wieku 2 lat mają już 24 lata ludzkie. Od 3 roku życia każdy kolejny koci rok życia to 4 lata ludzkie.
Jak należy dbać o kota, by żył jak najdłużej?
Opiekun kota nie jest w stanie nic poradzić, jeśli chodzi o rasę kota czy skłonność do chorób. Ma jednak wpływ na całą masę czynników, które składają się na faktyczną długość życia kota. Jak należy dbać o kota, by żył jak najdłużej?
Oto lista rzeczy, o które powinien zadbać opiekun:
- zabezpieczenie domu i nie wypuszczanie z niego kota, a jeżeli kot ma zostać w domu, to należy również właściwe zabezpieczyć okna i balkon
- o właściwą dietę mruczka od jego pierwszych chwil w nowym domu, ponieważ nigdy nie jest za późno na wdrożenie lepszej karmy dla pupila
- wysterylizowanie lub wykastrowanie swojego zwierzaka
- regularnie kontrole u weterynarza i monitorowanie stanu zdrowia mruczka
- o socjalizację i formę psychiczną kota
- urozmaicić kotu domowe życie aby się ruszał i był w dobrej fizycznej formie.
Najczęściej zadawane pytania
Ile żyje kot z białaczką?
Koty z białaczką FeLV żyją przez wiele lat, pod warunkiem, że mają zapewnioną odpowiednią opiekę. Długość życia kota z zakażeniem latentnym jest podobna, jak u osobników, które nigdy nie miały kontaktu z FeLV.
Więcej na temat kociej białaczki tutaj
Ile żyje kot z niewydolnością nerek?
Przewlekła niewydolność nerek jest nieuleczalna. Życie kota z niewydolnością nerek można przedłużyć o kilka lat, a jego komfort można podnieść właściwą dietą, terapią i regularną kontrolą weterynaryjną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile żyje kot z taką chorobą.
Więcej na temat chorób nerek tutaj
Ile żyje kot z FIP?
To ile żyje kot z FIP zależy od tego, jak zmutuje wirus FCoV. Może być tak, że kot będzie nosicielem wirusa, a nie zachoruje na FIP. Jeżeli dojdzie do ostrej formy zachorowania na zapalenie otrzewnej kotów, to zwierzak może umrzeć w przeciągu kilku dni. Należy rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie, gdyż nie ma uniwersalnej zasady co do przeżywalności.
Mediana przeżywalności FIP to 9 dni. Niezwłoczna reakcja i rozpoczęcie leczenia u weterynarza pozwolą na wydłużenie życia kota.
Więcej o FIP w artykule FIP, czyli wirusowe zapalenie otrzewnej
Ile żyje kot z FIV?
Średnia długość życia kota z FIV zależy od wielu czynników, w tym od jego ogólnego zdrowia, stylu życia, a także od czasu, w którym została postawiona diagnoza. Według badań, koty z FIV żyją średnio od 5 do 7 lat. Niektóre koty z FIV żyją dłużej, nawet do kilkunastu lat, podczas gdy inne z powodu chorób współistniejących i osłabienia układu odpornościowego umierają w ciągu kilku miesięcy po zdiagnozowaniu choroby.
Niezwykle istotne jest, aby koty chorujące na FIV nie miały kontaktu z innymi kotami, zwłaszcza zdrowymi, oraz aby były utrzymywane w domu.
Więcej o FIV tutaj
Ile żyje kot po sterylizacji?
Temat kastracji i sterylizacji zwierząt ma tyle samo zwolenników, co przeciwników także wśród grona lekarzy weterynarii. Wpływ kastracji i sterylizacji na długość życia kotów został wnikliwie zbadany. Badania naukowe wykazały, że koty po zabiegu sterylizacji żyją dłużej. Koty kastrowane żyją o 50% dłużej od kotów niekastrowanych. Kotki po sterylizacji żyją o 33% dłużej od kotek niepoddanych zabiegowi.
Więcej o zabiegach sterylizacji w artykule Sterylizacja
Powrót: Zdrowie kotów.
4 Replies to “Jaka jest średnia długość życia kota?”