Jak kot widzi świat – fakty i mity



Istnieje wiele mitów na temat wzroku kotów. Pewne jest to, że koty widzą nawet przy słabym oświetleniu. Zatem naszemu domowemu mruczkowi naprawdę niczego nie brakuje, a nawet w pewnych sytuacjach widzi lepiej niż człowiek. Ale jak dobry jest wzrok kota? Przyjrzeliśmy się temu szczegółowo.

Jak kot widzi?


U kota soczewki w oku są wieloogniskowe, co oznacza, że ma on bardzo dużą ostrość wzroku. Za siatkówką znajduje się również odblaskowa warstwa pigmentu, która odbija wpadające światło. Oznacza to również, że oczy kota świecą w ciemności, w zależności od światła. Ta warstwa pigmentu wspiera również kota w widzeniu po zmierzchu. Ze względu na to, że światło wpada do oka i się odbija, światło jest wykorzystywane dwukrotnie. Ponadto zarówno składniki oka – pręciki występują około trzy razy częściej niż u ludzi. Pomagają one w przekazywaniu bodźców wzrokowych do mózgu.  

Kot ma dobre widzenie przestrzenne i szersze pole widzenia niż człowiek. Widzi on najlepiej z odległości dwóch do sześciu metrów. Ponieważ kot ma trzecią powiekę, oko jest stale nawilżone łzami i kot nie musi mrugać.

Warto przeczytać także: Typowe problemy z oczami kota.

Czy kot widzi kolory?


Chociaż kot widzi bardzo dobrze, ma bardzo ograniczone widzenie kolorów. Uważa się, że kot potrafi rozróżnić kolory żółty, niebieski i zielony, z kolei koloru czerwonego nie widzi wcale. Jednak w przypadku kota znacznie ważniejsze jest postrzeganie ruchu.

Czy kot widzi w ciemności?


Nawet kot nie widzi wszystkiego w całkowitej ciemności. Jednak nawet w nocy na zewnątrz nigdy nie jest tak ciemno, aby kot nic nie widział. W przypadku mruczka  potrzebuje on mniej więcej jedną szóstą ilości światła potrzebnej człowiekowi, żeby dostrzec ten obraz.

Kąt pola widzenia kota

Okazuje się, że kot znacznie lepiej widzi kątowo.  Podczas, gdy oko ludzkie ma pole widzenia równe 180 stopni, u kota zakres ten jest nieco większy, bo przyjmuje wartość 200 stopni. Oznacza to, że kot widzi to, czego jego opiekun nie może dostrzec kątem oka. Ma szersze pole widzenia, dlatego doskonale wie, kiedy ktoś się za nim skrada. Jest to bardzo przydatna cecha, zwłaszcza u dzikich kotów lub zwierząt z rodziny kotowatych, które narażone są na szereg niebezpieczeństw ze strony innych zwierząt.

Widzenie peryferyczne, czyli właśnie widzenie tego, co znajduje się „w kącie oka”, nie jest jednak u kotów idealne. Obraz jest lekko rozmazany, ale pozwala na rozróżnienie sytuacji i obiektu, który się zbliża. Co najważniejsze, pozwala na wyczucie każdego ruchu, a na to przecież koty są szczególnie wrażliwe.

Czy kot widzi ostro?

Koty widzą świat, ale widzą go w bardzo rozmazanym obrazie. Są w stanie rozróżniać poszczególne zarysy kształtów, jak stół, krzesło, czy szafa, jednak nie widzą ich zarysów tak ostro, jak człowiek.

Dlaczego koty nie widzą tak ostro, jak ludzie? Wszystko zależne jest od ilości fotoreceptorów, które mają wpływ na ostrość widzenia. Mniejsza ilość czopków u kotów może być porównana z ich mniejszą ilością u osób z wadami wzorku, które powodują rozmazanie obrazu. Z tą jednak różnicą, że zazwyczaj osoby z tą wadą są w stanie rozróżnić więcej kolorów, niż kot.

Czy kot naprawdę widzi duchy?


Często czyta się w Internecie o kotach widzących duchy. Ale niestety to nieprawda. Jednak zarówno koty, jak i psy dostrzegają pewne widma światła, których w ogóle nie widzimy. Dotyczy to również na przykład światła UV. Koty mają też znacznie lepszy słuch niż ludzie. Oznacza to, że zmysły kotów są znacznie bardziej wyostrzone niż ludzkie.

Jeśli kot boi się ciemnego kąta lub odbicia, w jego ruchach i zachowaniu widać strach. Należy wtedy na przykład oświetlić ciemny kąt latarką lub  kota lampką nocną.

Jaka jest różnica między oczami kota, a oczami człowieka?


Największa różnica w widzeniu między człowiekiem, a kotem wynika prawdopodobnie z ich zdolności widzenia po zmierzchu. Oczy kota mogą odbijać światło i dlatego lepiej widzą w ciemności, ponieważ prawie nigdy nie jest całkowicie ciemno. Inna różnica polega na większej ilości czopków w oczach człowieka niż kota, dlatego człowiek widzi bardziej ostro i dokładnie.

Wyjątkowa siła kocich oczu


Warstwa odblaskowa znajdująca się za siatkówką znana jest pod naukową nazwą „tapetum lucidum”. Warstwa ta jest wzmacniaczem światła. Kiedy światło wpada do oka kota, odbija się z powrotem na receptory niczym lustro. Oznacza to, że mruczek potrafi wydobyć znacznie więcej światła i widzieć lepiej niż człowiek.

Co się stanie, jeśli kot straci wzrok?


Czasem zdarza się, że kot traci wzrok. Może się to zdarzyć na przykład w starszym wieku, w wyniku choroby lub wypadku. Najważniejszy zmysł kota już nie istnieje. Często jednak długo się tego nie zauważa, gdyż większość kotów radzi sobie z tym bardzo dobrze. Niewidome koty po prostu korzystają ze zmysłu węchu, dotyku i słuchu, aby się zorientować w sytuacji. Jeżeli jednak kot jest całkowicie niewidomy, należy trzymać go wyłącznie w domu i zachować szczególną ostrożność podczas przesuwania mebli – najlepiej nie zmieniać ich położenia, aby kot mógł poruszać się zapamiętanymi ścieżkami.
Niewidome koty często żyją równie długo co ich widzący odpowiednicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *