Przeprowadzka z kotem, jak sobie radzić?


Przeprowadzka zawsze jest ekscytująca – zaczyna się nowy rozdział w życiu. Niestety dla kotów zmiana terytorium często oznacza stres. W tym miejscu chcemy dać wskazówki opiekunom kotów, po to aby przeprowadzka z kotem przebiegła tak sprawnie i bezstresowo, jak to tylko możliwe. 

Dlaczego kot nie lubi przeprowadzek?

Koty nie lubią przeprowadzek, ponieważ nie przepadają za zmianami. Wynika to z ich potrzeby posiadania własnego terytorium. Własny teren to dla nich nie tylko miejsce zamieszkania, to również obszar, na którym polują, łączą się w pary czy wychowują potomstwo. Posiadanie nawet niewielkiego terytorium, jest dla kotów kluczem do przetrwania. Poza nim tracą poczucie bezpieczeństwa. Tak ukształtowała je ewolucja – w ich naturze nie leży migrowanie w poszukiwaniu nowych żerowisk, a zamieszkanie w jednym znanym miejscu.

Przed przeprowadzką


Kiedy człowiek szykuje się do przeprowadzki wcześniej zaczyna przygotowania i pakowanie się.  Czujny kot zauważy, że coś się zmienia i jest inaczej. Dlatego przeprowadzkę z kotem należy szczególnie dobrze zaplanować. Ważne jest, aby nie dopuścić do tego, aby kot odczuł proces przeprowadzki i spadek zainteresowania  kocią eminencją. Opiekun powinien wygospodarować czas na  sesje przytulania i czas na zabawę.

Planując nowe mieszkanie, warto także pomyśleć o „kocim umeblowaniu” i w miarę możliwości zorganizować wszystko podobnie jak wcześniej. Oznacza to na przykład rozmieszczenie misek z jedzeniem i wodą, jeśli wcześniej znajdowały się w łazience, powinny się tam znaleźć również teraz. Jeśli opiekun powieli schemat funkcjonowania w nowym domu podobnie do tego co było w starym, pierwsze kroki kota w nowym domu będą znacznie łatwiejsze. Ważne jest również, aby na kilka pierwszych dni zaopatrzyć się w wystarczającą ilość jedzenia i żwirku dla kotów, aby nie zaniedbać ich podczas stresu związanego z przeprowadzką.

Jeśli opiekun nie przygotuje kota odpowiednio do przeprowadzki, może to mieć negatywny wpływ na jego psychikę. Nie od dziś wiadomo, że umysł i ciało mruczka są ze sobą ściśle połączone, więc taki stres może doprowadzić do powstawania rozmaitych chorób.

Bezpieczne pakowanie

Kiedy pakuje się rzeczy do kartonów, koty chętnie bawią się wśród nich i chowają się w ich wnętrzach.  Opiekun powinien się upewnić, że kot podczas takich zabaw nie będzie miał okazji zranić się ostrą tekturą, czy pakowanymi przedmiotami. Należy również zwrócić uwagę na pakowanie i transport luster, czy innego szkła lub innych przedmiotów, które leżą zamknięte w szafkach.

Przeprowadzka z kotem: dzień przeprowadzki


Każdy, kto kiedykolwiek przechodził przez przeprowadzkę wie, że jej ostatni jest stresujący. Ale o ile bardziej byłoby stresująco, gdyby człowiek, jak i jego kot, nie rozumiał dlaczego wszystkie pudła i nieznajomi robią w mieszkaniu i powodują absolutny chaos?

Tak czują się nasze koty w trakcie zamieszania związanego z przeprowadzką. Zwyczajnie nie wiedzą co się dzieje i dlatego są nerwowe i bardziej podatne na bodźce. Dlatego wskazane jest oddanie kota na czas przeprowadzki znanym mu osobom, u których już miał okazję przebywać. Dzięki temu nie zauważy on zgiełku i może odpocząć, podczas gdy ludzie wykonują czynności przeprowadzkowe.

Jeśli nie jest to możliwe, dobrze jest w mieszkaniu z którego wyprowadza się właściciel, aby kot miał swój własny pokój, gdzie przechowywane będzie wszystko, co dla niego ważne. Kot powinien tam mieć wszystko, czego potrzebuje. Do pokoju nie należy wchodzić podczas przeprowadzki, aby kot był chroniony przed całym bałaganem i chaosem. Można nawet zamknąć drzwi do pokoju mruczka na klucz. Jest to o tyle ważne, że wiele kotów w panice ucieka z miejsca przeprowadzki przez otwarte drzwi wejściowe, ponieważ ktoś oby otworzył drzwi i go przestraszył. To „zakwaterowanie” w jednym pokoju ma tę zaletę, że można zapakować wszystkie kocie przedmioty do samochodu jako ostatnie i natychmiast rozpakować je ponownie w nowym miejscu, bez konieczności długiego ich poszukiwania w wielu pudłach.

Transport kota do nowego domu


Bardzo ważne jest, aby podczas przeprowadzki kot miał swój bezpieczny transporter i podróżował tym samym autem co jego opiekun. W żadnym wypadku mruczek nie powinien być transportowany w wynajętej ciężarówce lub ciężarówce firmy przeprowadzkowej. Obecność opiekuna i jego głos uspokajają kota i sprawiają, że stresująca podróż samochodem staje się nieco bardziej znośna.

Stres u kota po przeprowadzce


Nadszedł czas, kiedy jazda autem do nowego miejsca zamieszkania zakończyła się! Wszyscy bezpiecznie dotarli do nowego miejsca zamieszkania, i co teraz? W tym miejscu ponownie należy pamiętać, że zmiana otoczenia jest dla kota głównym czynnikiem stresogennym i każdy kot reaguje na to inaczej. Dlatego opiekun powinien być przygotowany na zmiany w zachowaniu mruczka i zmiany behawioralne.  Mogą one dotyczyć: załatwiania się poza kuwetą, wypadania sierści, brak apetytu i ślinienie się. W żadnym wypadku nie należy kota karać kota za takie zachowania. Są one objawami emocji i zwiększonego stresu, które przeżywa mruczek w nowym miejscu.

Aklimatyzacja w nowym domu

Ogólnie rzecz biorąc, kot zadomowi się lepiej, jeśli w nowym domu będą znajdowały się już stare i znane mu meble i przedmioty. Oczywiście przeprowadzka z zupełnie nowymi meblami jest przyjemniejsza (dla opiekuna), ale dla kota robi ogromną różnicę, czy są tam nowe, czy stare meble. Lepiej wymieniać meble kawałek po kawałku. Dotyczy to również przyborów dla kota, takich jak miski, legowiska, drapaki czy kosze na zabawki. Stare przedmioty przyniosą na powierzchni stare, znane kotu i kojarzące się z bezpieczeństwem zapachy.

Nawet w nowym mieszkaniu kot powinien najpierw udać się do cichego, pustego pokoju, w którym znajdują się wyłącznie kocie rzeczy, w tym kuweta i drapak. Powinien tam pozostać, dopóki najgorszy chaos nie zostanie uporządkowany i wszystkie meble nie znajdą się na swoich miejscach, co może zająć nawet kilka dni. Opiekun nie może zapominać o spędzaniu czasu z kotem w czasie „przeprowadzki”.

Bezpieczeństwo kota w nowym domu

Opiekun powinien postarać się, aby pierwsza doba była dla kota czasem na uspokojenie emocji i odnalezienie się w nowym środowisku. Najlepiej nie wchodzić z mruczkiem w interakcje. Udostępnienie mu kryjówki, kuwety i misek w zupełności wystarczy, chyba, że ewidentnie kot sam wykazuje chęć poznawania otoczenia. 

Mruczek we własnym tempie zapoznawać się z otoczeniem i domownikami, nie powinno się na siłę wyciągać go z bezpiecznej kryjówki.

Aby kot mógł być bezpieczny w nowym domu, opiekun powinien wykonać kilka prewencyjnych czynności. Przede wszystkim powinien zamykać okna i drzwi balkonowe oraz zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem na to by wpuścić do środka trochę powietrza, jest zamontowanie na oknach i drzwiach specjalnych siatek zabezpieczających.

Ponadto opiekun powinien sprzątnąć lub schować wszelkie sprzęty oraz bibeloty, które mogłyby zagrozić mruczkowi w zwiedzaniu swojego nowego świata, takie jak długie kable, szklane naczynia, itd. Należy także pozamykać drzwiczki do pralki, piecyka, suszarki, szafek oraz zabezpieczyć dostęp do urządzeń elektrycznych.

Kot powinien się dobrze czuć w naszym domu, dlatego musi przestrzeń na własne potrzeby. Należy zatem zagwarantować mu miejsce na legowisko, drapak, kuwetę oraz miski z jedzeniem i piciem. Jeśli mruczek długo przebywa w domu sam, trzeba zapewnić mu jakąś rozrywkę, żeby się nie nudził i nie miał czasu na wymyślanie „głupotek”. Świetnie nadają się do tego różnego rodzaju zabawki.

Ile czasu potrzebuje kot, aby przyzwyczaić się do nowego domu?


Kiedy już wszystko będzie uporządkowane po przeprowadzce można otworzyć kotu drzwi i pokazać nowe terytorium. U każdego kota przyzwyczajenie się do nowego domu może zająć inną ilość czasu. Opiekun powinien zostawić otwarte drzwi do pomieszczenia, w którym przebywał dotąd kot. Mruczek zdążył się już przyzwyczaić do tego pomieszczenia i czuje się tam najbezpieczniej. W żadnym wypadku nie należy zmuszać kota do wychodzenia z pokoju na siłę. Oczywiście dozwolone jest wabienie go, ale nie można go zmuszać do eksplorowania nowego terytorium już i natychmiast. Kot zrobi to w czasie, kiedy uzna, że czuje się na tyle bezpiecznie, że jest gotów na dalsze zwiedzanie. Większość kotów zajmie to trochę czasu, pewnie najpierw wystąpią głowę z pokoju, później zrobią kilka kroków dalej. Kiedy będą gotowe ruszą aby obwąchać i zwiedzać nowy teren. 

Ważne: opiekun powinien zachować pewność siebie i spokój, kiedy kot podejmuje próby zwiedzania nowego miejsca. Takie zachowanie opiekuna zadziała na kota uspokajająco.

Jak obniżyć stres  u kota na czas przeprowadzki i pierwszych chwil w nowym domu?

Jeśli mruczek jest szczególnie podatny na stres lub przeprowadzka potrwa długo ze względu na konieczność pokonania dużej odległości do nowego domu, warto zawczasu omówić z lekarzem weterynarii podanie mu środków uspokajających. Dotyczy to również sytuacji, w których kot ma trudności z przystosowaniem się do nowego otoczenia.

Do typowych środków relaksacyjnych dla kotów należą leki homeopatyczne, takie jak esencje kwiatowe lub feromony.

Przeprowadzka z kotem wychodzącym


Mruczek znajdujący się w nowym, nieznanym sobie miejscu nie powinien wychodzić na zewnątrz, dopóki nie poczuje się całkiem bezpieczny w nowym domu. Kot będzie się czuł bezpieczny i  uzna terytorium za „swoje”, gdy spędzi wiele czasu na „opisaniu” go odpowiednimi markerami zapachowymi (wykorzystując w tym celu feromony, gruczoły zapachowe oraz często także odchody).  Powstanie dzięki temu mapa kociego terytorium, która informuje jego i okoliczne osobniki o tym, kto tu mieszka i jaki fragment obszaru jest pod jego kontrolą. Dzięki tym markerom kot wychodzący potrafi wrócić do swojego domu, a dzięki oznaczeniu terenu nowe mieszkanie staje się dla niego „bazą”, do której  będzie chętnie wracał po spacerze. Dla porównania mruczek, który wypadł z okna na nieznany sobie teren czuje się zagubiony i nie ma pojęcia jak się ratować, bo nagle znajduje się świecie całkowicie pozbawionym znanych mu zapachów.

Przyzwyczajenie się mruczka do nowego terenu może zająć nawet miesiąc. Kot z pewnością sam pokaże, że jest gotowy na poznanie środowiska zewnętrznego. Należy pozwolić mu wychodzić na zewnątrz, kiedy będzie już czuł się gotowy i  stopniowo zwiększać  ilość czasu spędzanego poza domem.  Oznacza to, że na początku wskazane są jedynie krótkie spacery na świeżym powietrzu.

Uwaga: Jeśli kot jest zaczipowany, dobrze jest zarejestrować go w oficjalnym rejestrze (u weterynarza) aby w razie zagubienia można go było łatwiej odnaleźć.

Kot wychodzący trafia do mieszkania i nie może wychodzić na zewnątrz- co robić?


Jeżeli w nowym mieszkaniu nie ma możliwości wypuszczania kota na zewnątrz, może to powodować zmiany w jego zachowaniu. Szczególnie, jeśli  dotychczas lubił spędzać czas w ogrodzie. Taka zmiana może się wiązać z pojawieniem się u niego agresji, a także z załatwianiem się poza kuwetą. Przecież mruczek nie rozumie, dlaczego kiedyś mógł wychodzić na dwór, a w tej chwili nie może tego robić. Jeśli możliwe jest wychodzenie mruczka na balkon należy stworzyć mu tam bezpieczne miejsce, zakładając siatkę uniemożliwiającą wyskoczenie z balkonu. W takim miejscu kot może zaczerpnąć świeżego powietrza i popatrzeć na okolicę. 

W nowym miejscu opiekun może zrobić jak najwięcej miejsc do wspinania się, spania i ukrywania się. Jest to skuteczny sposób na walkę z nudą u kota. Można również zaproponować mruczkowi nowe zabawy i zabawki, a także więcej czasu poświęcać na wspólne zabawy. Wiele kotów lubi także zajmować się miską z kocią trawą.
Inną alternatywą jest przyzwyczajenie kota do  chodzenia na smyczy. Dzięki temu opiekun będzie mógł wychodzić z kotem mając nad nim kontrolę. Jednak przyzwyczajenie się do szelek i smyczy wymaga trochę czasu i cierpliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *